Articol
A fost un sfârșit de săptămână provocator și greu pentru mulți dintre participanții la cea de-a XI-a ediție a competiției Triada MTB Avrig, eveniment ce deschide sezonul de mountain biking de la noi din țară.
Profund marcate de condițiile meteorologice ciudate, cursele desfășurate în prima zi a competiției au pus la încercare abilitățile, condiția fizică și voința multor participanți, iar cei care au reușit să treacă linia de sosire au rămas cel puțin cu mulțumirea că au făcut față uneia dintre cele mai dificile curse desfășurate în țara noastră. Au fost amânări ale orelor de start (pentru a permite pământului să mai absoarbă din apa de ploaie), noroi, mult noroi, apă, efort, bucurie, ajustări ale timpilor limită pentru parcurgerea fiecărui traseu, accidentări, defecțiuni tehnice dar și satisfacție… Probabil, a fost cea mai „meteo-dură” ediție Triada MTB Avrig desfășurată până acum.
Duminică însă, în ziua ce a găzduit competițiile pentru copii, totul a fost radical schimbat, cerul senin și soarele fiind mereu în compania organizatorilor, concurenților și spectatorilor.
„Triada MTB Avrig a deschis sezonul de mountain biking 2025 în România. Ediția din acest an a avut loc în zilele de 12 și 13 aprilie, cu noi segmente de trasee la fel de intense și atrăgătoare ca în anii trecuți. Competiția de la poalele Munților Făgăraș a adunat la start un număr record de aproximativ 900 de concurenți din toate colțurile țării, atât copii sub 14 ani, cât și rideri profesioniști și amatori, pregătiți de traseele pregătite de organizatori.
În acest an cele 2 zile au fost inversate. Astfel pentru prima zi de concurs, organizatorii au pregătit trasee dedicate fiecărui nivel de pregătire: Traseul negru Geiger (68 km), Traseul roșu Tiemme (30 km), Traseu albastru Urgo și Traseul galben GLS (18 km), o competiție pentru iubitorii de eMTB și una pentru Family (copil + părinte). Și în acest an, competiția de la Avrig a găzduit prima etapă a Cupei României de XCM (Cross Country Marathon) și pentru prima dată a fost înscrisă în calendarul Uniunii Cicliste Internaționale (UCI).
Prima zi de concurs a fost una anevoioasă și complicată, atât pentru organizatori cât și pentru participanți. Precipitațiile din noaptea de dinaintea cursei au îngreunat traseele, însă dorința de a finaliza competiția i-a motivat pe cei mai mulți dintre participanți să lupte până la final”, ne-au informat organizatorii.
Cum s-a întâmplat și la ultimele două ediții, Joszef – Attila Malnasi (CSM Unirea Alba-Iulia) a fost liderul cursei desfășurate pe traseul negru. S-a îndepărtat de ceilalți încă de la început și a reușit să rămână constant până la final. Traseul, care a avut de suferit din cauza vremii nu a fost un obstacol pentru campionul național la XCM, care a câștigat la aproape 1 minut diferență față de Bogdan Duca (locul 2, CS Dinamo Bucuresti). Pe locul trei al categoriei Elite Masculin s-a clasat Patrick Pescaru (CSU Târgu Mureș).
La cursa feminină, ciclista de origine maghiară, Barbara Benko (Team United Shipping), s-a dovedit cea mai puternică după traseul de 68 de kilometri. Locul 2 la categorie a fost ocupat de Suzanne Hilbert (ACS NoMad Multisport), iar podiumul a fost completat de Miruna Măda (CSM Unirea Alba – Iulia), în primul ei an la categoria U23/Elite.
Traseul roșu a fost parcurs cel mai rapid de Petre Matei (ACS Olimpic Zărnești), locul 2 revenindu-i lui Radu Mada (CSM Unirea Alba-Iulia), podiumul fiind completat de Sebi Crăciunu (ACS Velocitas) – juniori masculin.
Dintre fete (junioare), traseul roșu a fost încheiat de Giulia Andreea Pârvu (ACS Velocitas), urmată de Maria Marin (ACS Livin Bike).
Proba de E-MTB s-a desfășurat tot pe traseul roșu și a adus la start peste 70 de participanți, de asemenea un număr record în Triada MTB. La masculin, podiumul a fost ocupat de Dragoș Nicoară, Iulian Nagy și Sebastian Râpea. Cursa similară feminină a fost câștigată de Ana Butuza, ce a fost urmată de Beatrice Vulcu și Tanita Moșoiu.
„În ce privește competițiile din a doua zi, acestea au fost dedicate în întregime copiilor între 5 și 14 ani, atât legitimați, cât și nelegitimați, iar numărul participanților a depășit cifra de 200 în toate cele 5 starturi. Fiecare categorie a avut un anumit timp alocat, dar și un traseu diferit în funcție de vârstă, iar la final toți cei mici au primit premii din partea organizatorilor.
Rezultatele complete pot fi găsite pe https://triadamtb.ro/rezultate/”, se mai menționează în comunicatul de presă transmis de organizatori.
Organizatorii competiției, ACS ProCycling au planuri și ambiții mari pentru acest an competițional. Astfel, se dorește organizarea unor evenimente de nivel ridicat, care vor aduce MTB-ul din România în ochii lumii și care încep să devină tot mai cunoscute pe plan internațional. România va fi pe harta destinațiilor iubitorilor de mountain bike din întreaga lume.
Calendarul Triadei MTB 2025 va mai aduce alte două competiții în calendarul competițional național dar și internațional: WES UCI E-MTB Cross-Country World Cup Cheile Grădiștei (14 iunie) – etapa de Cupă Mondială eMTB, în premieră în țara noastră, ce se va desfășura pe unul din cele mai frumoase trasee din România; Triada MTB Cheile Grădiștei (28 – 29 iunie) – competiție care include pentru prima dată o etapă din Cupa Europei de cross country olympic (XCO) dar și a 18-a ediție din Geiger MTB Challenge. De asemenea, în perioada 12 – 14 septembrie se va organiza Triada eMTB Xperience – dedicată împătimiților de biciclete electrice.
Evenimentul a fost susținut și cofinanțat de Primăria orașului Avrig.
Cotidianul Tribuna a fost partener media al competiției.