Sudul județului Sibiu, în zona de munte, intră de duminică, până luni, sub cod portocaliu de ploi. Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare valabilă în intervalul 29 septembrie, ora 10:00 – 30 septembrie, ora 12:00 .
În acest interval în zonele amintite se preconizează că vor fi perioade cu ploi torențiale și abundente, în intervale scurte de timp și prin acumulare cantitățile de apă ajungând la 50-90 l/mp și izolat la peste 100 l/mp.
„Pentru optimizarea acțiunilor de răspuns la posibilele situații de urgență care ar putea apărea în contextul fenomenelor meteorologice prognozate au fost înștiințate Comitetele Locale pentru Situații de Urgență în vederea activării Centrelor de Permanență.
Recomandăm populaţiei să ia măsuri pentru curățarea șanțurilor și rigolelor de scurgere pentru facilitarea evacuării normale a apelor pluviale.
În cazul creșterii debitelor pe anumite cursuri de apă, facem apel la cetățeni să nu traverseze râurile prin apă și să nu se apropie de malurile acestora.
Evitați adăpostirea sau trecerea prin apropierea copacilor, stâlpilor, panourilor publicitare, construcţiilor cu elemente de arhitectură ce pot fi uşor dislocate, precum şi a imobilelor aflate în construcţie.
Sistați activităţile desfăşurate în teren deschis sau la înălţime.
Închideți toate ferestrele locuinţei şi altor categorii de construcţii.
Evitați atingerea stâlpilor sau firelor căzute la pământ”, au transmis reprezentanții ISU Sibiu, pe pagina de socializare a instituției.
Sursa foto: facebook ISU Sibiu
(I.D.)