Indiferent de anotimp, doamnele și domnișoarele trebuie să își reînnoiască garderoba, motiv bun pentru a da o fugă la mall, la magazin sau…la second hand. Pe ultimele le găsim aproape la fiecare colț de stradă. De exemplu, pe Turnului, găsim trei astfel de magazine, unul lângă celălalt, fiecare cu câte o ofertă avantajoasă.
Second-ul este locul unde poți găsi orice, de la tricouri, bluze, pantaloni, geci, încălțăminte pentru femei, bărbați și copii, la accesorii, genți, pături și multe altele.Prețurile sunt mai mici, așa că ai nevoie doar să te înarmezi cu răbdare pentru a găsi articolul dorit.
Sibienii aleg secondurile, în locul mall-ului
Cu toate că în Sibiu sunt trei centre comerciale mari de tip mall-uri ofertante, mulți sibieni aleg totuși varianta secondurilor pentru că sunt mai accesibile, ieftine și, spun ei, mai de calitate, produse de firme apreciate.
„Cumpăr destul de des de la second, să zicem o dată pe săptămână. De fiecare dată găsesc ceva care să îmi placă. Dacă ar fi să aleg între mall și second, aș alege secondul”, spune Nicoleta.
În fața magazinul am întâlnit-o pe Maria, care a mărturisit că nu merge foarte des la second, dar când o face, sigur găsește ceva pe placul ei: „Nu obișnuiesc să cumpăr foarte des de la second, dar de 4-5 ori pe an tot merg și găsesc ceva care să îmi placă”, spune femeia.
Pentru unii, găsirea articolului dorit este terapie: „De fiecare dacă când bagă colecție nouă merg și îmi caut câte ceva, pentru mine shoppingul este terapie”, spune o altă sibiancă.
3 lei orice produs
Fiecare dintre magazine vine cu propria oferă de preț. În primul în care am intrat am găsit oferta zilei cu 8 lei, orice produs, iar la achiziția de 4 produse al 5-lea era gratis. Magazinul de lângă, oferea un preț și mai avantajos, 3 lei orice produs. Tot în aceeași zonă am găsit o ofertă de 50% reducere din prețul afișat.
În timp ce era la casă, o vânzătoare spunea unui client că au vânzare bună și că luni vor primi marfă: „Vânzarea merge, în fiecare zi vând din ele și se dau imediat, mai ales la 3 lei. Luni vom primi marfă”, i-a spus vânzătoarea unui magazin unui client care își achiziționase câteva articole.
Există și varianta online
Chiar și în online oamenii își pot găsi articole de îmbrăcămintela prețuri mici. Există mai multe aplicații sau platforme online unde oamenii își pot vinde produsele de care nu mai au nevoie. Acestea vor fi împachetate corespunzător de vânzător, trimise prin curier, iar banii vor intra direct în cont. Un avantaj este faptul că prețul se poate negocia.