Articol
Costel Enache și ”secundul” său din perioada petrecută la FC Hermannstadt, Eugen Beza, se vor afla față în față pentru a treia oară de când drumurile lor s-au despărțit. În sezonul precedent al Ligii 2, CSC Șelimbăr și Politehnica Iași, fosta echipă a lui Enache, s-au întâlnit de două ori, de fiecare dată meciul încheindu-se nedecis și fără gol (0-0). Prima dată la Avrig, fosta casă a ”călăreților roșii”, a doua oară la Rm. Vâlcea, unde s-au mutat aceștia.
Eugen Beza susține că îl leagă o prietenie de Costel Enache, dar amiciția va fi lăsată deoparte vreme de 90 de minute, în timpul meciului. Tehnicianul ”călăreților roșii” speră să găsească ”ingredientul” care le lipsește jucătorilor săi pentru a reuși să obțină toate cele 3 puncte.
”Ne leagă o prietenie, dar sâmbătă lucrurile vor sta diferit, cum vor sta la fiecare joc. Care e mai bun să câștige. Noi ne dorim – cum am spus – să fim în play-off, dar ca să fim acolo, trebuie să învingem echipele care se află în acea zonă. Trebuie să schimbăm ceva pentru că, chiar dacă jucăm bine, ceva ne lipsește și sperăm să găsim acest ingredient pentru sâmbătă”, a declarat Beza, într-o conferință de presă.
Beza este conștient că va fi un meci ”mult mai greu decât precedentele” cu Unirea Slobozia: ”Ne așteaptă un meci mult mai greu decât precedentele, pentru că întâlnim un adversar care este foarte bine organizat. I-am studiat, cred că diferența va fi făcută de atitudinea noastră și e foarte important modul în care vom aborda această partidă”.
Antrenorul ”călăreților roșii” crede că, pentru jucătorii săi, contează mai mult să aibă un psihic solid decât dacă ar fi urcat pe rimul loc după meciul de acum o săptămână.
”Puteam fi pe primul loc dacă învingeam la Buzău. Suntem pe 9. Dar, important este psihicul, mentalul în perioada aceasta, deoarece e o luptă de lungă durată, pentru că poți fi sus, sau poți fi jos, însă e o luptă de lungă durată și orice punct contează”, a adăugat Beza.
Denis Ursu și Radu Crișan, declarații optimiste
După ce a jucat primul meci ca titular pentru noua sa echipă, mijlocașul Denis Ursu, venit în vară de la Gaz Metan Mediaș, se așteaptă la o victorie cu Slobozia și crede că CSC-ul va ajunge în play-off.
”Va fi un meci greu, un meci pe care noi ne dorim să-l câștigăm, pentru că vrem să prindem locurile de play-off, iar pentru asta trebuie să învingem Unirea Slobozia. Noi suntem motivați, suntem uniți și credem cu tărie că putem face față oricărui adversar din liga a doua”, a declarat Denis Ursu.
”Va fi un meci greu, dificil, cu o echipă bună a campionatului, cu o contracandidată la play-off, noi vom da totul pe teren să câștigăm. Ei sunt pe 4, dar putem să-i băgăm sub noi în clasament. Este un campionat strâns, echilibrat, de aceea fiecare punct contează foarte mult și e foarte important să ne atingem obiectivul”, a spus, la rândul său, Radu Crișan.