N-avea cum altfel! Raul Opruț, inclus de LPF în echipa etapei a III-a din play-off-ul și play-out-ul Superligii

Acasa >

Articol

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Raul Opruț a fost inclus de Liga Profesionistă de Fotbal în echipa etapei a III-a din play-off-ul și play-out-ul Superligii după evoluția din partida de duminică, de la Ploiești, cu Chindia Târgoviște, câștigată de Hermannstadt cu 2-1. Golul victoriei a fost reușit chiar de Opruț cu un șut din voleu în minutul 2 al prelungirilor, după ce sibienii – care au fost conduși la pauă – au reușit eglarea în minutul 80.

Performera etapei a fost Farul, care a câștigat cu 3-2partida cu Universitatea Craiova, la Ovidiu, desprinzându-se în fruntea clasamentului la 4 puncte de CFR Cluj și 5 de FCSB. Nu mai puțin decât patru constănțeni au fost incluși în echipa etapei, iar antrenorul acesteia a fost desemnat Gică Hagi.

Componența echipei etapei a III-a din play-off-ul și play-out-ul Superligii, precum și caracterizările făcute pe lpf.ro jucătorilor șui lui Hagi, în cele ce urmează:

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Portar

ȘTEFAN TÂRNOVANU (FCSB / 22 ani) – Prinde ”Echipa etapei” pentru a doua rundă la rând. A avut opt intervenţii, dintre care trei supersave-uri, şi un procentaj de sută la sută la ieşiri reuşite pe centrări (5 din 5).

Fundași

DAVID KIKI (Farul / 29 ani) – A avut o evoluţie consistentă. Contra Universităţii, Kiki a reuşit șase deposedări, cele mai multe izbutite de un jucător în etapa a 3-a din play-off.

IONUȚ LARIE (Farul / 36 ani) – Atitudine de căpitan! A recuperat balonul şi a declanşat acţiunea pentru golul de 2-2, apoi a transformat un penalti într-un moment cheie, dovedind că este un caracter puternic.

FELIX MATHAUS LIMA (Petrolul / 32 ani) – Titular incontestabil în tricoul Petrolului, a înscris pentru a doua oară în campionatul actual.

RAUL OPRUȚ (FC Hermannstadt / 25 ani) – A înscris un gol foarte important, care le-a adus sibienilor o victorie mare în lupta pentru atingerea obiectivului.

Mijlocași

LOVRO CVEK (CFR Cluj / 27 ani) – A consumat multă energie pe durata derbiului de pe ”Dr. Constantin Rădulescu”. A acoperit excelent centrul terenului. 

JONATHAN RODRIGUEZ (Sepsi OSK Sf. Gheorghe / 32 ani) – A avut o prestaţie fără greşeală. A fost mijlocaşul defensiv cu cel mai bun index InStat (268).

CONSTANTIN GRAMENI (Farul / 20 ani) – Continuă evoluţiile formidabile! A marcat pentru a șasea oară, trei dintre goluri fiind reuşite din afara careului mare.

Atacanți

LOUIS MUNTEANU (Farul / 20 ani) – Pe lângă golul marcat, a fost implicat în majoritatea acţiunilor ofensive iniţiate de dobrogeni.

AURELIAN CHIȚU (FC ”U” Craiova 1948 / 32 ani) – A înscris de trei ori, o performanţă pe care a reuşit-o pentru întâia oară pe prima scenă din România.

FLORINEL COMAN (FCSB / 25 ani) – A înscris direct din lovitură liberă, reuşita sa păstrându-i pe ”roş-albaştrii” bucureşteni cu şanse reale în lupta pentru titlu.

Antrenorul etapei

GHEORGHE HAGI (Farul / 58 ani) – A gestionat perfect momentele dificile din partida cu Universitatea. Este desemnat antrenorul etapei pentru a opta oară în sezonul 2022/2023.

Autor
11 aprilie 2023 la 14:31

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Ovidiu BOICA
acum 19 ore
”Călăreții roșii” au câștigat amicalul cu liderul Ligii a IV-a, FC Inter
Echipa din Șelimbăr s-a impus, vineri, la Cisnădie, pe Stadionul ”Măgura”, cu 5-1 în fața ocupantei primului loc...
Actualitate
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 21 ore
Doar o jumătate de cadou pentru Măldărășanu la împlinirea a 50 de ani. FC Hermannstadt a remizat la Ovidiu, cu Farul
Echipa sibiană a terminat la egalitate, sâmbătă, pe terenul Farului, ratând posibilitatea de a reveni pe primul loc...
Actualitate
5 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
CSU Sibiu pierde la diferență de o posesie pe terenul Rapidului după un final dezamăgitor. Pipkins putea aduce victoria în ultima secundă
Baschetbaliștii sibieni au pierdut, în Vinerea Mare, cu 72-70 pe terenul giuleștenilor, în antepenultima etapă din sezonul regular....
Actualitate
1 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
S-a încheiat sezonul regular în cele două serii sibiene ale Ligii a V-a. Echipele din Loamneș, Cristian, Păuca și Ocna Sibiului luptă pentru promovare
Odată cu meciurile etapei a XIV-a, disputate duminica trecută, s-a încheiat sezonul regular în cele două serii sibiene...
Actualitate
1 min de citit