Articol
La Avrig, Serviciul Public de Poliție Locală și Direcția de Asistență Socială vor avea regulamente de organizare și funcționare stabilite în conformitate cu cele mai noi prevederi legale în vigoare, dacă inițiativa legislativă locală privind aprobarea acestor documente va fi adoptată în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Avrig programată pentru miercuri, 28 august.
În afara acestei chestiuni, pe ordinea de zi propusă pentru această întâlnire mai sunt incluse șase proiecte de hotărâre, dintre care menționăm cel referitor la aprobarea organizării evenimentului „Nunta de Aur 2024”, destinat cuplurilor domiciliate în oraș care, în perioada 2023 – 2024 au împlinit sau urmează să împlinească 50 de ani de la oficierea căsătoriei, proiectul pentru aprobarea accesării unei scheme de ajutor de stat pentru o suprafață din fondul forestier proprietatea orașului Avrig, precum și cel ce prevede încheierea unui protocol de colaborare cu Asociația Club Sportiv „Viitorul Avrig” în scopul organizării și desfășurării unui turneu de tenis cu piciorul.
La punctul „Diverse”, care completează ordinea de zi a ședinței propusă prin dispoziția de convocare, se regăsește o informare referitoare la Hotărârea AGA ADI ECO Sibiu nr. 24/30.07.2024 privind stabilirea cuantumului obligației de plată pentru fiecare unitate administrativ – teritorială din zona 1 – Sibiu și zona 2 – Avrig, prin raportare la cantitățile acceptate la stația de sortare și compostare în perioada martie 2018 – martie 2019, conform sentinței civile nr. 120/23.03.2023, pronunțată de Tribunalul Sibiu în dosarul nr. 2422/85/2019.
Ședința ordinară a Consiliului Local Avrig se va desfășura începând cu ora 14, în sala de festivități a Primăriei orașului Avrig.