Articol
„Semn că însemni” proiectul care continuă cu un atelierul intitulat „La masă cu copilul meu. Cu ce emoții se hrănește” este dedicat părinților de adolescenți. Evenimentul va avea loc joi, 28 noiembrie, ora 18, la American Corner (Biblioteca Astra, Corp. B, et. 5) si va fi susținut de Mihaela Nichiteanu, psiholog clinician și psihoterapeut eriksonian, cu specializare în psihonutriție.
Timp de două ore părinții vor afla legătura dintre aspectele emoționale, obiceiurile alimentare pe care le au copiii și cum pot găsi soluții.
„Vă aștept cu drag la un atelier care explorează aspectelele emoționale implicate în obiceiurile alimentare și felul în care emoțiile inconștiente au legătură directă cu modul în care copiii noștri se hrănesc. Pe parcursul celor două ore vom afla împreună mai multe informații despre: mâncarea ca sursă de emoții; mâncatul drept consecință a emoțiilor; tulburările alimentare în rândul adolescenților – cauze/simptome și soluții”, transmite Mihaela Nichiteanu, în descrierea evenimentului.
Oana Ciucă, președinta Asociației Capital Cultural ne informează că vor încheia luna noiembrie cu acest atelier care îi va ajuta pe părinți: „După ce am organizat trei ateliere dedicate adolescenților și preadolescenților, încheiem luna noiembrie cu o invitație către părinții de adolescenți, la un atelier de informare unde vor avea loc discuții despre mâncare-mâncat-emoții. Mihaela Nichiteanu, psiholog clinician și psihoterapeut eriksonian, cu specializare în psihonutriție, vine cu experiența de la cabinet și ne va împătăși informații valoroase și verificate și propune tema: „La masă cu copilul meu. Cu ce emoții se hrănește”.
Intrarea este gratuită, fiind necesară completarea formularului de mai jos pentru rezervarea unui loc: https://forms.gle/kh6xMAZgms94HmzDA.
Atelierele vor continua și în luna decembrie
Potrivit președintei Asociației Capital Cultural, proiectul „Semn că Însemni” va continua în luna decembrie cu încă două ateliere. Unul va avea loc în 9 decembrie, intitulat „Părintele destul de bun – Perfect să fii imperfect” care va fi susținut de Psih. Dr Elena Bouleanu și Psih. Adela Răulea, iar al doilea va avea loc în 13 decembrie și va fi un atelier dedicat adolescenților, intitulat „Kind and clear. Eu, tu și nevoile în relație,”, susținut de Psih. Serban Coza și Psih. Iuliana Muntean.
Toate atelierele sunt gratuite pentru că membrii asociației își doresc ca informațiile să ajungp la cât mai mulți oameni.
„Semn ca Însemni ” este un proiect gândit și implementat de Asociația Capital Cultural. Pentru cei care doresc să sprijine proiectele sau vor să propună teme pentru atelierele dedicate adolescenților și părinților, pot scrie un mail la asociatiacapitalcultural@gmail.com.