Articol
Doi copii din județul Sibiu sunt suspecți de infecție cu hepatită de origine necunoscută. Simona Berariu, purtător de cuvânt al DSP Sibiu, a declarat că este vorba despre o fată de 10 ani și un băiat de 16 ani din Sibiu.
Cei doi sunt suspecți de hepatită de origine necunoscută.
Fata a fost internată pe 19 aprilie și externată în 21. Este posibil să aibă hepatită toxică, pentru că a urmat tratament pentru paraziți intestinali. Acum așteaptă rezultatul pentru markeri de hepatită E.
Băiatul a fost internat în 26 aprilie și este încă în spital, în stare staționară.
Mai mulți copii cu vârste între o lună şi 16 ani s-au îmbolnăvit în lume de hepatită acută severă „misterioasă”, respectiv virusurile care provoacă această boală nu au fost identificate. 14 ţări au înregistrat până acum cazuri, cele mai multe fiind în Regatul Unit. A fost un caz și în România, iar joi Ministerul Sănătății informa că s-au înregistrat alte două cazuri suspecte, fiind vorba despre doi copii „aflați în îngrijire”, scrie Mediafax.
Cei doi copii nu sunt din București și au 8 luni, respectiv 10 ani.