Articol
După ce și-au asigurat matematic locul în eșalonul secund și la anul, ”călăreții roșii” au făcut un pas în spate, Metaloglobus administrându-le prima înfrângere în play-out, chiar la Rm. Vâlcea, acolo unde joac echipa lui Claudiu Niculescu meciurile considerate pe teren propriu în acest final de sezon.
Jocul a început cu câte o bară de fiecare parte. Prima a fost cea a lui Radu Crișan, în urma unui corner ('5), iar la trei minute distanță, bucureștenii au egalat situația prin Zukanovic, care a luat transversala la țintă, din interiorul careului mare.
Vizitatorii au deschis scorul la jumătatea reprizei. Pe contraatac, mingea a ajuns în dreapta, la Dragoș Huiban, care a șutat din interiorul suprafeței de pedeapsă, tânărul Alexandru Roșca, goal-keeper-ul împrumutat de la UTA, nereuind să împiedice golul ('23).
Bucureștenii și-au dublat avantajul în minutul 36, mingea șutată de Răzvan Milea de pe la 20 de metri fiind deviată de un adversar înainte de a intra în plasă.
Jordan Gele ar fi putut reduce din diferență, însă a ratat de puțin ținta ('65). Atacantul francez și-a luat revanșa cu un sfert de oră înainte de final, când a punctat cu o lovitură de cap ('76).
Șelimbărenii au trecut pe lângă egalare în două rânduri, în prelungiri. Mai întâi Radu Crișan a reluat neconvingător din centrarea lui Denis Ursu ('90+3). Un minut mai târziu, Gavrilaș a reținut mingea reluată din voleu de Lucian Buzan.
Nu e mai puțin adevărat că și oaspeții ar fi putut face 3-1, în ultimele secunde, când Sîrbu a scăpat singur cu Roșca, pe care a încercat să-l dribleze, fără succes însă ('90+5).
CSC 1599 rămâne cu 33 de puncte și e depășită în clasamentul Grupei A de Unirea Slobozia (34).
Peste o săptămână, ”călăreții roșii” joacă la Baia Mare, iar în ultima etapă primesc vizita celor de la FK Csikszereda.
Antrenorul Claudiu Niculescu a folosit următoarea formulă de echipă: Alexandru Roșca – George Monea, Igor Arhirii (Ciprian Natea '46), Radu Crișan (cpt.), Nestorly Lumbu (Raul Palmeș '46), Florinel Mitrea – Lucian Buzan, Alexandru Luca (Bogdan Vișa '90+1), Ionuț Năstăsie, Nini Popescu (Denis Ursu '46) – Jordan Gele.