Articol
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a încărcat marţi 83.967 de carduri educaționale, fiecare în valoare de 500 lei, destinate elevilor din medii vulnerabile. Valoarea totală a sprijinului acordat astăzi se ridică la 41.983.000 lei.
Pe lângă aceste încărcări, 2.991 de carduri noi au fost emise și urmează să ajungă în posesia beneficiarilor. Alte 29.785 de carduri deja emise se află în proces de confirmare de primire din partea beneficiarului, urmând să fie verificate și încărcate imediat ce procedura este finalizată, transmite ministerul.
În total, pentru anul școlar 2024–2025, sunt socotiţi eligibili aproximativ 669.599 de preșcolari și elevi, cu mult peste estimările oficialilor, în comparație cu 523.132 beneficiari în anul școlar anterior.
Săptămâna trecută au fost încărcate 860 de carduri cu suma de 2.000 lei, ca sprijin pentru cupluri mamă – nou-născut defavorizate, bani care ar asigura produsele de bază pentru îngrijirea nou născutului lor.
Sprijinul oferit elevilor face parte din proiectul “Sprijin educațional pentru preșcolarii și elevii dezavantajați din învățământul de stat preșcolar, primar și gimnazial”, finanțat prin Programul Incluziune și Demnitate Socială 2021–2027. Tichetele sociale pe suport electronic în valoare de 500 lei sunt acordate pe o perioadă de patru ani, începând cu anul școlar 2023–2024.
Cardurile pot fi utilizate pentru achiziția de materiale necesare frecventării școlii și grădiniței – rechizite, papetărie, articole de pictură, ghiozdane și haine – contribuind astfel la reducerea abandonului școlar și creșterea incluziunii în educație.