Articol
Organizatorii activităţilor prilejuite de sărbătorirea “Zilei Copilului care Prtotejează Mediul”, organizate în data de 31 mai, la Avrig, au stabilit programul pregătit pentru cei mici.
Astfel, iubitorii naturii din unităţile preşcolare şi şcolare din întreg oraşul sunt aşteptaţi începând cu ora 10, în Piaţa “Gheorghe Lazăr” din centrul Avrigului, pentru a participa la diverse demonstraţii distractive, jocuri, concursuri cu premii, ateliere de creaţie, lecţii educative deschise etc “Ziua Copilului care Protejează Mediul” debutează cu programul de animaţie oferit de clovnul Farfarello (acesta va rămâne în mijlocul copiilor pe tot parcursul evenimentului). La ora 10.15 este programată festivitatea de premiere pentru concursul “Prietenii Naturii”, urmată de “Patrulele Verzi”,
De la ora 10.45, cei prezenţi vor putea participa la diverse ateliere de creaţie (desene pe asfalt cu tematică ecologică, pictură – cu Maria Grancea – bibliotecar, confecționat brățări – cu Rodica Ispas – profesor Clubul Copiilor Avrig, pielărie – cu Adrian David Coman – profesor Clubul Copiilor Avrig). În paralel, copiii vor putea face cunoştinţă cu poliţiştii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu, care vor prezenta jocul educativ “Covorașul rutier”, sau jandarmii din cadrul Inspectoratul de Jandarmi Județean Sibiu, ce vor prezenta câteva exerciţii aplicative/demonstrații.
De la ora 13, pasionaţii mersului pe bicicletă sunt provocaţi să parcurgă un tur al Avrigului pe două roţi, sub coordonarea lui Tudy Oprea (cei interesați de această activitate, vor veni cu bicicletele proprii și le vor lăsa într-o zonă special amenajată, în parcarea din fața Primăriei). „Ziua Copilului care Protejează Mediu” este organizată în cadrul Campaniei de conștientizare “Prietenii Naturii – Educație ecologică prin joacă”, un proiect dedicat școlarilor și preșcolarilor din UAT Avrig iniţiat de Primăria oraşului Avrig şi derulat în parteneriat cu Liceul Teoretic “Gheorghe Lazăr” Avrig, Liceul Tehnologic Mârșa, Școala Gimnazială Avrig, Adi Eco Sibiu și Garda de Mediu Sibiu.
Activitățile organizate au fost posibile cu sprijinul unor sponsori locali, care au înțeles nevoia de a trezi o atitudine conștientă și responsabilă față de natură și față de mediul înconjurător. Sponsorii campaniei “Prietenii Naturii – Educație ecologică prin joacă”: SC Soma SRL, SC Meva SRL, SC Somarest SRL, SC Jifa SRL, SC Lazăr Trans SRL, SC Octano SRL, Complexul Turistic Brândușa și Brambura Park.