BIBU DESPRE DUBLAREA TAXEI PENTRU TERASELE DIN CENTRU: ˝NU PUTEM ACCEPTA˝

Acasa >

Articol

Organizația Municipală Sibiu a PNL a anunțat astăzi că nu va susține proiectul de dublare a  taxei speciale pentru terase inițiat de Primărie.
˝Consilierii PNL sunt împotriva dublării taxei speciale pentru terase inițiată de Primăria municipiului Sibiu și susțin menținerea cuantumului actual și în anul 2024. 
Liberalii din Consiliul Local Sibiu consideră că pretențiile administrației de la antreprenorii din acest domeniu trebuie să țină cont de realitățile momentului. În plus, așteptările financiare ale municipalității trebuie puse în balanță cu eforturile pe care aceasta  din urmă le-a făcut în promovarea centrului Sibiului, eforturi limitate, în mare,  de ani de zile, la aceleași idei și proiecte˝- susțin liberalii. 
Reprezentanții PNL Sibiu, cu ajutorul cărora FDGR a constituit o majoritate pentru administarea orașului, afirmă că nu au fost consultați  în legătură cu inițierea de către Primăria Sibiu a unui astfel de demers, că nu au fost informați cu privire la cuantumul sumei propuse și la argumentele dublării celei existente.  
˝Consilierii PNL încurajează Primăria Sibiu să nu se limiteze la a posta propuneri de inițiative pe site-ul propriu în scopul îndeplinirii teoretice a procedurii de dezbatere publică, ci să acționeze pro-activ și să invite reprezentanții mediului de afaceri (HORECA în acest caz) la consultări˝- se mai arată în comunicarea PNL Sibiu.
Liderul liberalilor, Adrian Bibu, susține la rândul său că firmele au deja destule greutăți.
˝Mediul privat trece deja prin suficiente încercări ca să mai adăugăm una. Dublarea taxei pentru terasele din centru, fără argumente publice și fără dialog, nu este o inițiativa pe care să o putem accepta˝- spune Bibu.

Imagine intercalată
Imagine intercalată
Autor
20 decembrie 2023 la 12:47

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Ovidiu BOICA
acum 8 ore
”Călăreții roșii” au câștigat amicalul cu liderul Ligii a IV-a, FC Inter
Echipa din Șelimbăr s-a impus, vineri, la Cisnădie, pe Stadionul ”Măgura”, cu 5-1 în fața ocupantei primului loc...
Actualitate
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 10 ore
Doar o jumătate de cadou pentru Măldărășanu la împlinirea a 50 de ani. FC Hermannstadt a remizat la Ovidiu, cu Farul
Echipa sibiană a terminat la egalitate, sâmbătă, pe terenul Farului, ratând posibilitatea de a reveni pe primul loc...
Actualitate
5 min de citit
acum 1 zi
Video: Vinerea mare la biserica de pe Mihai Viteazu
Trecerea pe sub Sfântul Epitaf la slujba Prohodului din Vinerea Mare, biserica cu hramurile Înălţarea Domnului şi Sfântul...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 1 zi
Anunț important din partea Muzeului ASTRA privind accesul la Slujba de Înviere
Credincioșii care doresc să participe la Slujba de Înviere de la Biserica din Bezded, din cadrul Muzeului ASTRA...
Actualitate
1 min de citit