Articol
Este cunoscut faptul că Tălmaciu, prin sportivii săi de diverse vârste, reprezintă un reper important în lumea practicanților jocului cu bila și popicele. De-a lungul timpului, la Tălmaciu au trăit și evoluat popicari extrem de talentați, care au obținut rezultate deosebite precum titluri de campion național, balcanic sau mondial.
Rezultatele deosebite nu au lipsit nici în ceea ce privește alte discipline sportive (box, dans, fotbal etc), ceea ce nu poate să fie decât un factor îmbucurător pentru cei ce trăiesc în această comunitate.
De câteva zile, un alt sport a intrat pe lista activităților cu performanțe deosebite obținute de practicanți din Tălmaciu: taekwon-do.
Tânărul Luca Cherăscu a participat la Cupa Balcanică 2023, desfășurată în perioada 10 – 13 noiembrie la Terme Olimia Podčetrtek (Slovenia), de unde s-a întors cu două medalii: una de aur, obținută în proba de Tehnici Speciale și una de bronz, obținută la Luptă.
„Felicitări Luca! În numele meu și al întregii comunități, un sincer mulțumesc pentru performanța uluitoare. Felicitări ție și părinților pentru dedicare și muncă. Îți dorim să fii un CĂȘTIGÂTOR în toate!”, a transmis primarul orașului Tălmaciu, Ioan Oancea, după aflarea rezultatelor obținute de sportiv.
La competiția din Slovenia au fost reprezentate zece cluburi de taekwon-do din țara noastră.