Lecția deschisă despre rolul administrației publice locale din Avrig s-a desfășurat joia trecută, reprezentanții Liceului Teoretic „Gheorghe Lazăr” Avrig fiind, pentru câteva ore, oaspeții primarului Adrian Dumitru David, viceprimarului Ciprian Stoișor și secretarului general al orașului, Mircea Grancea.
Oaspeții au vizitat instituția publică, au aflat detalii despre modul de funcționare al acesteia, au adresat întrebări și au primit răspunsuri referitoare la organizarea și rolul compartimentelor și direcțiilor etc.
La Serviciul de Poliție Locală, copiii au fost încântați în special de zona în care se realizează monitorizarea video a orașului, cu ajutorul unor camere de supraveghere, care și-au dovedit până acum rolul în reducerea infracționalității și crearea unui climat de siguranță în oraș.
În sala de ședințe a instituției, vizitatorii au aflat rolul Consiliului Local, au participat la o ședință extraordinară organizată ad-hoc, au aflat ce înseamnă ordine de zi și cum sunt votate proiectele pentru localitate. Cei mici au pregătit chiar și câteva propuneri de proiecte pe care i le-au prezentat primarului orașului.
“Multe dintre propunerile elevilor au fost viabile și i-am asigurat că vom ține cont de ele și le vom implementa în ordinea priorităților stabilite la nivel local. A fost și pentru noi și pentru ei un foarte bun exercițiu. Cred că, copiii au înțeles cu ocazia asta, care sunt atribuțiile primarului și ale Consiliului Local și au înțeles importanță unui vot“, a spus, cu acest prilej, primarul orașului Avrig, Adrian Dumitru David.
Activitățile programului „Școala Altfel” la Primăria Avrig a fost completat și cu un util instructaj despre echipamentul necesar, dotarea bicicletelor și regulile ce trebuie respectate de bicicliști atunci când circulă pe drumurile publice, susținut de ciclistul Tudor Oprea și șeful Poliției Locale Avrig, Constantin Petre.