Articol
Autorul golului prin care FC Hermannstadt a plecat cu un punct de la Craiova, Gabi Iancu, susține că cele 50 de goluri marcate până acum în prima divizie din România sunt puține.
”E puțin, foarte puțin! (n.a. zâmbește și lasă capul în bărbie). Serios! Puteam să am mult mai multe goluri, dar e bine măcar că am aceste 50 de goluri, însă nu e o mândrie în Liga 1 (n.a. Superliga), din nu știu câte meciuri”, a replicat jucătorul echipei sibiene, care a evoluat în Superligă în aproape 200 de meciuri.
Gabi Iancu s-a declarat mulțumit de rezultatul de egalitate, dar crede că Hermannstadt ar fi putut obține mai mult de-atât, pe ”Ion Oblemenco”.
”Suntem mulțumiți de rezultat, dar cred că puteam face mai mult de-atât. În repriza a doua a fost așa, o perioadă în care s-a jucat pe contre, simțeam că putem să marcăm, dar și să luăm gol. Am jucat cu o echipă care venea după două înfrângeri, suferea, a jucat destul de bine, cred că remiza este un rezultat echitabil”, a mai spus atacantul.
Reușita cu FC ”U” Craiova 1948, speră Gabi iancu, să fie un nou început pentru el, după o perioadă mai puțin fastă.
”Am trecut printr-o pasă nu proastă, dar am avut mai puțină încredere în mine și mi-am impus să fiu mai perseverent în ceea ce fac. Astăzi (n.a. vineri) mi-a ieșit. Sper ca, odată cu meciul acesta, să fi ieșit din situația aceasta, pentru că eram cam stresat.
Să fiu mai mult eu, să fac ceea ce făceam înainte, să nu mai ies din joc”, a adăugat fotbalistul lui Hermannstadt.
Altfel, Gabi Iancu crede că principalul atu al sibienilor este omogenitatea de la nivelul lotului.
”În primul rând, cred că e omogenitatea, eu sunt aici de aproximativ o jumătate de an, ceilalți sunt de doi ani și cred că asta se vede, făcând la antrenamente aceleași lucruri, repetând… Cred că se vede în jocul nostru că nu suntem o echipă ușoară…”, a concluzionat Gabi Iancu.