Clădirea DSP Sibiu va fi iluminată în roșu de Ziua Mondială de Luptă împotriva Tuberculozei. 73 de sibieni diagnosticați în 2021

Acasa >

Articol

Data de 24 martie marchează în întreaga lume „Ziua Mondială de Luptă împotriva Tuberculozei”, aniversare ce face parte din calendarul manifestărilor OMS, menite să atragă atenția asupra principalelor probleme de sănătate publică ale lumii de azi.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Conform Raportului Global pentru Tuberculoză (TB) al OMS, în perioada 2000 -2018 au fost salvate circa 54 de milioane de vieți, prin diagnosticul și tratamentul tuberculozei. În aceași perioadă, circa 10 milioane de persoane s-au îmbolnăvit de tuberculoză, iar 1,6 milioane au decedat prin această boală.

În ultimii ani, România a fost, din păcate, pe primele 3 locuri în UE în ceea ce privește numărul de cazuri (noi și recidive) și în primele 6 țări din regiunea OMS  Europa. În 2018, au fost luate în evidență 14.000 de cazuri noi și s-au înregistrat 927 de decese, majoritatea la bărbați.

În județul Sibiu, în 2021 au fost înregistrate 73 de cazuri: 55 cu TB Pulmonară (din care 6 cazuri copii 0-14 ani), 7 cazuri TB cu  alte localizări – osoasă, renală și 18 recidive. Au fost 6 decese, iar la 31 decembrie 2021 mai erau în evidență 67 de bolnavi (cazuri noi , recidive și retratamente).

Imagine intercalată
Imagine intercalată

 

Pandemia și războiul din Ucraina pot afecta în continuare bolnavii

 

Criza sanitară majoră generată de COVID-19, urmată fără pauză de criza geopolitică produsă de războiul din Ucraina, au afectat și vor afecta în continuare desfășurarea normală a programelor de supraveghere și control al bolilor transmisibile, cum este TB, spun reprezentanții DSP Sibiu.

„De aceea, acum mai mult ca oricând, este nevoie de efortul și participarea întregii comunități la acțiunile de informare, educare și prevenire a îmbolnăvirilor prin această redutabilă maladie. Direcția de Sănătate Publică Sibiu, în calitate de partener al „StopTB România” se alătură campaniei de informare din acest an și va participa, alături de alte instituții reprezentative din țară la acțiunea de iluminare în roșu a clădirii DSP, joi 24 martie, între orele 19.00 – 24.00  (roșu fiind culoarea luptei împotriva Tuberculozei)”, transmit reprezentanții DSP Sibiu.

Acest demers a fost posibil cu sprijinul tehnic al Teatrului Național „Radu Stanca”, care a pus la dispoziție DSP Sibiu sistemul de iluminare.

22 martie 2022 la 09:53

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Maria-Antonia OANA
acum 9 ore
Grătarele au fost încinse încă din prima zi de Paști, la Curmătură
Cu mic cu mare, zeci de sibieni au ales să petreacă după-amiaza primei zile de Paști în aer...
Actualitate
1 min de citit
Autor Dumitru CHISELIȚĂ
acum 16 ore
Noaptea în care a răsunat “Hristos a Înviat” (şi) la biserica de pe Mihai Viteazu
Sărbătoarea Învierii, ca orice sărbătoare a creştinătăţii, este, în desfăşurarea ei, aceeaşi. Nu e ceva diferit de la...
Actualitate
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
”Călăreții roșii” au câștigat amicalul cu liderul Ligii a IV-a, FC Inter
Echipa din Șelimbăr s-a impus, vineri, la Cisnădie, pe Stadionul ”Măgura”, cu 5-1 în fața ocupantei primului loc...
Actualitate
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Doar o jumătate de cadou pentru Măldărășanu la împlinirea a 50 de ani. FC Hermannstadt a remizat la Ovidiu, cu Farul
Echipa sibiană a terminat la egalitate, sâmbătă, pe terenul Farului, ratând posibilitatea de a reveni pe primul loc...
Actualitate
5 min de citit