Articol
Ca urmare a sesizării prin denunţ cu privire la săvârșirea infracțiunilor de trafic de influență și cumpărare de influență, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu au făcut noi trimiteri în judecată într-un dosar instrumentat încă din septembrie 2021.
Astfel, ăn urma administrării probatoriului, prin rechizitoriul din data de 3 martie, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu a dispus trimiterea în judecată a unui număr de 5 inculpaţi, dintre care trei aflaţi în stare de arest preventiv, unul sub control judiciar şi unul în stare de libertate.
Inculpatul arestat la data de 13 ianuarie 2022, aflat în stare de arest preventiv, a fost trimis în judecată pentru trafic de influență, șantaj.
Complicele lui, aflat sub control judiciar, a fost trimis în judecată pentru complicitate la trafic de influență și complicitate la cumpărare de influență.
Un alt inculpat, în vârstă de 36 ani, aflat în stare de arest preventiv, a fost trimis în judecată pentru comiterea infracțiunii de șantaj, în forma coautoratului. Altul, în vârstă de 34 de ani, datornicul, care se afla în stare de arest preventiv, a fost trimis în judecată pentru comiterea infracțiunii de șantaj, în forma coautoratului.
Complicele datorinicului, aflat în stare de libertate, a fost trimis în judecată pentru comiterea infracțiunii de complicitate la șantaj.
Ulterior trimiterii în judecată, instanţa a dispus menținerea măsurilor preventive a arestării preventive şi a controlului judiciar faţă de inculpaţi precum şi a măsurii asiguratorii a sechestrului instituită în cursul urmăririi penale.
Este vorba despre scandalul izbucnit între un sibian care avea afaceri cu fier vechi și altul care avea un salon de tatuaje. Ambii, în prezent inculpați, au fost trimiși în judecată.
Sibianul care avea afaceri cu fier vechieste arestat din luna ianuarie, după ce, împreună cu prietenii săi, în prezent trimiși în judecată pentru complicitate, au pus la cale un plan pentru a-l face pe uhn cunoscut tatuator din oraș să le dea o sumă mare de bani. Ei i-au spus că în salonul lui a avut loc o tentativă de omor și dacă nu le vor da 30.000 de euro vor merge la poliție și vor face denunț.
Pe parcursul cercetărilor, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu a beneficiat de sprijinul lucrătorilor de poliție judiciară din cadrul IPJ Sibiu – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, al lucrătorilor de poliție din cadrul IGPR Direcția Operațiuni Speciale și cei din cadrul IPJ Sibiu – Serviciul Acțiuni Speciale.