CTP, Djokovici, şi poterele online de ultraşi vaccinişti

Acasa >

Articol

Ba e şi normal să nu mai joace tenis. Sau să nu mai plece din Serbia aceea ultrana­ţionalistă şi şoşocară care îl lasă pe "Nole" nevaccinatu' să infecteze un continent întreg precum frumoasa Australie, străveche vatră geto-dacă şi leagăn al democraţiei şi spărgătoare de recorduri în materie de lockdown şi mătrăşit violent proteste anti. Sau măcar să-l interneze într-un lagăr pentru din ăia şi să fie obligat acolo să citească zilnic ştirile de la posturile Asociaţiei Pandemistan TV Romania, ştirile concernului Pandemistan News punct-ro, editorialele lui CTP şi comentariile ultraşilor certificaţi verde. Adică şi sârb, şi orotodox, şi nevaccinat, e totuşi deja prea mult pentru lumea în care trăim.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

 Nu îmi place sportul. Nu ştiu să vă numesc cinci fotbalişti din Liga 1 şi mi se rupe de asta. Nu omor telecomanda hoinărind pe multiplele canale de sport ca nu cumva să ratez cine ştie ce derbi din Cupa lui Peşte Oceanic. Nu mă uit la Formula 1, 2 sau 3. Turul Franţei mă lasă mai indiferent decât un discurs festiv la dezvelirea unei statui. Pe Municipal am văzut doar o repriză dintre Inter şi Gloria Buzău care parcă intenţionat s-a terminat cu 0-0. Despre tenis, ce să povestesc, mi se pare un joc lung şi plictisitor şi nu am mai urmărit ceva pe tema asta de la Marea Finală de la Wimbledon dintre Borg şi McEnroe din 1980.

Ultima chestie mai cât de cât din sportul cu racheta ce am remarcat-o a fost atunci când Simona Halep poza vindecată de Covid, alături de unii îmbrăcaţi în cosmonauţi, ea neavând nici fir de echipament de protecţie pe ea, ceea ce m-a amuzat foarte tare. Iar dacă acum două-cinci luni mă luai pe rapid cu "da' tu ştii cine e Novak Djokovici" puteam să bănuiesc că e un cântăreţ de "narodna mujika" de la ex-iugoslavi. Deci departe de mine să mă aventurez în comentarii sportive în general şi tenismene în special. Dar "Cazul Djokovici", deşi are legătură cumva cu tenisul, nu mai ţine de tenis. Ci de o anume atitudine extremistă a ceea ce sunt acum ultraşii vaccinului.

Nu mai spunem care e chestia care l-a făcut pe tenismanul Novak Djokovici detestatul unora şi eroul altora. Cert e că în Superba Australie treburile s-au încurcat birocratic, sanitar şi legislativ, iar ceea ce putea fi normal a deviat într-o isterie în care nici medicina şi nici logica nu mai aveau treabă sau argument. Faptul că Djokovic nu e vaccinat e considerat ca fiind ceva mai grav decât masacrele dintre neamurile Hutu şi Tutsi din Rwanda. Faptul că deşi nevaccinat (şi deşi mai mult ca sigur, acceptat aşa de către organizatorii turneului lui Open, că nu s-o fi dus de nebun, ştiind că nu are voie, doar ca să aibă CTP material de păreri şi subiect de panaramă cetăţenii din Romanistan) a avut TUPEUL să ÎNCALCE INTENŢIONAT MĂREŢELE LEGI ale Australiei care, vorba diverşilor deontologi, bune sau rele, trebuie respectate (parcă îi văd în Germania de după 1933 sau în România de după 1950 explicând acelaşi lucru).

Imagine intercalată
Imagine intercalată

 

Djokovici Eroul versus Djokovici Dujmanul

Deci Djokovici a trecut dincolo de tenis şi a devenit subiect de controverse. Normal să existe controverse într-o lume controversată plină de măsuri controversate. Şi e la fel de normal să vedem aici rânjind politicul dincolo de o falsă faţadă medicală.

Dacă era problemă pandemistă cu Djokovici Nevaccinatul sau, na, Novax Djokovici, cum i se spune mai nou, treaba, conform normalului şi (chiar) a logicii măsurilor de protecţie anti covid, ar fi fost aşa: testat. Îl testai (mai ales acum, când iată, deja le scapă şi oficial, Omicronul se lipeşte de vaccinaţi, deci poţi împrăştia de voie cu tot certificatul ăla al tău de fiinţă superioară la purtător) şi tu, ca organizator, spuneai: eşti negativ, joci; eşti pozitiv, salut calu', nu joci, stai in carantină apoi gohome cu tine. şi nimeni nu ar mai fi comentat nimic. Mai ales în Ţara Comentacilor, România.

Şi uite aşa, un eveniment din seria "diverse" a rubricii sport, a devenit un eveniment marcant în lupta pro/anti vaccinare şi în clasarea oamenilor în funcţie de acest act care ar fi trebuit să fie doar o chestie medicală, nu pretexte pentru segregări sociale.

Pentru "antivaccinişti", Djokovici a devenit un erou care se luptă cu Noul Sistem şi care demască anormalul situaţiilor din Noua Lume. Este şi sârb, şi ortodox, deci e de-al nostru. Şi e nevaccinat, ceea ce nu ar trebui să fie o problemă mare, atâta timp cât se poate afla dacă e contaminat sau nu şi prin alte metode. Deci, un erou, un simbol. Chiar dacă, în realitate, el e mai mult o victimă a unor îmbârligături legislative şi ale unei paranoia globale. Iar tertipurile de a participa cumva la Open-ul ăla sunt cât se poate de puţin eroice. Dar, totuşi, să vezi că un ortodox nevaccinat e campion mondial, e totuşi o victorie de când vezi tot felul de sportivi luaţi din senin cu targa de pe teren.

Pentru ultraşii provacşi, "Nole" este un sub-om, unul care vrea să fenteze puritatea pandemistă a evenimentului, să tulbure armonia vaccinală de la Australian Open în special şi de la Australia în general. Toţi urlă că e "antivaccinist" aşa cum bunicii lor strigau despre gospodarul statului că e "chiabur" sau "manist". Mai e şi ortodox, ceea ce clar că îi confirmă apartenenţa la o categorie inferioară a societăţii, ştiindu-se că doar ortodocşii merg la biserici şi pelerinaje şi umplu mapamondul de covid, cu popii ăia ai lor care intră din casă în casă ca să le dea covid, că au capul în Evul Mediu, urăsc tot ce e ştiinţă şi tehnică, de la opaiţ la tunerul TV DVB-C-T2 şi nu îşi dau copiii să fie educaţi sexual încă de la grădi'. Plus de asta, e sârb, deci un criminal înnăscut pentru că Bosnia, Croaţia, Kosovo, ocuparea Banatului după Primul Război şi moartea lui Mihnea cel Rău. Plus că tatăl său e un naţionalist, nu un "european", e şi el evident, ortodox şi el plus că şi-a comparat fiul cu Iisus, ceea ce e o blasfemie pentru orice progresist liber cugetător care vrea spitale unde să stea la ATI nu catedrale unde să se roage fără cerere înregistrată la secretariat. Deci, Novak Djokovici, campion mondial la tenis, dacă nu e ca noi, să stea în pana mea acasă şi să joace tenis la el în curte iar în pauze să bea şliboviţă şi să mănânce pleşcaviţă. Nu e loc pentru ciocoi, în republică la noi. Jucăm tenis fără nevaccinaţi şi împotriva lor.    

 

Ilie Năstase, expert în legislaţie australiană

Fostul tenismen Ilie Năstase în înfierează cu mânie vaccinistă pe Djokovici. "Vina este total a lui Djokovic" şi spune că nu s-ar fi suit în avion ("să hi stat acas', vorba sibianului) dacă ştiam că trebuie să fii vaccinat ca să participi la Australian Open. "Toată vina este a lui". Plus că, evident, dujmanul de la fileu nu vrea să se vaccineze aşa că "Ce vreţi mai mult?". De apreciat cunoştinţele de legislaţie sanitară australiană şi de imigraţie ale domnului Năstase. Şi nu uităm uniforma aia de la Wim­bledon, care a fost un deliciu, deşi ea trebuia purtată doar la ceremonialuri militare, din câte ştim.

Apropo, Ilie Năstase pare singurul om de pe mapamond căruia Covidul i-a făcut bine: "Ilie e mai bine decât înainte! Nu ştiu ce i-au băgat în spital, ce tratamente i-au făcut, dar e într-o formă de zile mari! Taie şi cară lemne toată ziua", a declarat soţia sa, citată de DIGISport vezi aici

https://www.digisport.ro/tenis/ilie-nastase-un-om-schimbat-dupa-infectarea-cu-covid-19-nu-stiu-ce-i-au-bagat-in-spital-cara-lemne-toata-ziua-1441393?fbclid =IwAR0_HiAqB93WFLI2CSYMFP swaQAfqnAnz7RuBhlV92vWQF2pVGmfsL64snU

 

CTP, foarte supărat că i s-a făcut dreptate lui "Nole"  

 

Cristian Tudor Popescu, evident fiind vorba de(spre cineva din) tenis, una din specialităţile sale (alături de cinematografie), nu a ezitat să comenteze verdictul favorabil dat lui Djokovici. Marfă era destulă şi cum am mai zis: sârbul, ortodoxul, nevaccinatul, ultimele două calităţi fiind extrem de înfierate în general de către cunoscuta "Personalitate jurnalistică" (aşa scrie la pagina lui de facebook că e CTP).

CTP se plânge într-o postare că, vai, faptul că i s-a dat un verdict favorabil lui Djokovici, va face ca lumea să nu se mai vaccineze (???). Un argument foarte medical, venit de la un specialist. Dar CTP nu se lasă să nu mai elibereze şi anumite flegme tradiţionale la adresa ortodocşilor, pentru că aşa e meniul şi aşa este jurnalistic. ""Nole Hristos a învins şi vaccinul! Încă o victorie a lui Novak Djoković, pe lângă cele care îl fac să fie cel mai mare jucător de tenis al tuturor timpurilor: pe întreaga planetă, un număr uriaş de oameni vor refuza să se vaccineze (sl. ns.)după hotărârea judecătorului Kelly, prin care Djoković poate să intre nevaccinat în Australia. Nu mai contează respectarea sau nu a legii australiene sau dacă Djoković va ajunge sau nu să joace la Melbourne – adică tenisul."Antivacciniştii, conspiraţioniştii, naţionaliştii agresivi antioccidentali din Estul Europei, şi din România", triumfă punându-şi-l în frunte pe Nole Spartacus, pe Nole Iisus Hristos, pe Contele de Monte Carlo, scăpat din închi­soarea în care îl ţineau "ăştia". Marele Novak ridică trofeul deasupra capului şi fără ajutorul rachetei!"

O postare demnă de Scînteia anilor '50. Uite, în loc de chiaburi îl punem pe Djokovici, în loc de burjui punem antivaccinişti, în loc de moşieri punem conspiraţionişti, în loc de capitaliştii aglo-americani şi lacheii lor titoişti punem "naţionaliştii agresivi antioccidentali", ne iese, că limbajul de lemn doar a făcut update.

Interesant e că CTP avea cu totul alte păreri despre starul sârb prin iunie anul trecut: "În această noapte, Novak Djokovic este cel mai mare jucător de tenis al planetei, fie şi numai pentru stopul ireal pe care a avut nervii, inima şi mâna să-l pună la 6-5, minge de set 3 – cel mai frumos set văzut pe un teren de tenis de câţiva ani încoace – pentru Rafa.

Privindu-i pe aceşti doi zei antici ai sportului mondial cum joacă la 34 şi 35 de ani, nu rămâne decât să ne amintim ce-a răspuns Nole după finala de la Roma, câştigată de Nadal, întrebat ce părere are de tinerii jucători Next Gen: "Next Gen? Noi suntem Next Gen, Rafa şi cu mine"! Ei, dar părerile se pot schimba atunci când e cazul, nu?

Ok, înţeleg supărarea personalităţii jurnalistice, că s-au adunat prea multe şi la el, uite sunt oameni neascultărori care nu se supun şi chiar ortodocşii ăia uite ce e de capul lor şi mai ales naţionaliştii agresivi antio­ccidentali din Estul Europei, şi din România, spre desebire de internaţionaliştii paşnici şi pro-occidentali din Vestul Europei şi din aceeaşi Românie. Înţeleg că "nu mai contează respectarea sau nu a legii australiene" că în contextul ăsta, legea confiscării bunurilor etnicilor germani de după război a fost ceva excelent, pentru că era lege, deci trebuia respectată, la fel şi legile care te băgau în puşcărie dacă tu nu aveai puritatea rasială de a te căsători cu o persoană albă (nu nu e vorba de Germania nazistă, ci de SUA, statele din sud, în aceeaşi perioadă). Plus că, ghinion, un judecător australian, conform legilor austra­liene, a decis ca "Nole" să fie repus în drepturi. Dar, când legea îi dă dreptate nevaxului Djokovici, atunci precis legea e rea. Acum înţeleg că se caută chichiţe să i-o tragă lui Nole pe chestii de procedură şi nu ştiu ce rahat în decla­raţii cum că nu a fost unde a fost. Însă e prea târziu. Australienii spun că prin povestea asta şi-au făcut praf imaginea (câtă o mai aveau şi pe aia). Doar ai noştri, betmen betmen…

Păi ca să nu mai facă zgomot poterele şi brigăzile de vaxiultraşi, eu zic să se facă două cupe, una cu vaxaţi, alta cu nevacşi şi fiecare să se uite la cine-i place. Am înţeles că, la fel ca în cazul măsurilor anti-pandemie şi a certificatului verde, în tenis se pricep oricare alţii decât specialiştii.

Apropo, i-am dat follow lui "Nole". De aia. Că de nu eraţi voi, habar nu aveam de viaţa lui. 

Ultima oră. CTP; desigur şi din nou:" În continuare cred că ar trebui să vorbească (despre Djokovic,n.n.), ar fi foarte important. Dacă nu, atunci se situează pe poziţia antivaccinistului. Asta este, de fapt, problema". OK, deci nu mai e vorba că are boală, că răspândeşte, că poate infectează. Ci de o atitudine. Ştiam.  

 

Autor
11 ianuarie 2022 la 23:10

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
acum 3 minute
Sală de lectură, în aer liber. Hamace în loc de scaune
Vremea bună îi readuce în parc pe „hamaciști”. Zona cu iarbă dintre aleile ce mărginesc cel mai mare...
Actualitate
1 min de citit
acum 11 ore
Băut bine, a sfârșit-o rău: a intrat cu mașina într-un cap de pod
Un bărbat din Moșia a avut parte de o experiență neplăcută, în Copșa Mică: în timp ce conducea...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 14 ore
Grătarele au fost încinse încă din prima zi de Paști, la Curmătură
Cu mic cu mare, zeci de sibieni au ales să petreacă după-amiaza primei zile de Paști în aer...
Actualitate
1 min de citit
Autor Nedeia Dicu
acum 19 ore
„Vânătoare” de ouă roșii, pe ulițele din Racovița
Tradițiile la români sunt păstrate și transmise din generație în generație. Unul dintre cele mai frumoase obiceiuri este...
Actualitate
2 min de citit