Cristianul se pregătește pentru o creștere a populației. Bugetul din acest an va permite investiții importante

Acasa >

Articol

În urma ședinței Consiliului Local al comunei Cristian, desfășurată miercuri, 26 martie, la sediul Primăriei, s-a aprobat bugetul local, alături de programul de investiții publice. La întâlnire a participat primarul Claudiu-Gheorghe Pâșu, împreună cu 12 consilieri. Suma totală aprobată pentru acest an este de 62.165.400 lei, banii ajungând pentru realizarea unor investiții importante.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Primăria și Consiliul Local au stabilit o serie de obiective strategice pentru dezvoltarea comunei și îmbunătățirea condițiilor de trai ale locuitorilor. Fondurile vor fi direcționate către mai multe domenii esențiale, printre care se numără educația (construirea unei noi grădinițe), serviciile publice și înființarea de centre de colectare cu aport voluntar (cav).

Un segment semnificativ al bugetului este alocat extinderii rețelei de canalizare și asfaltării străzilor. Printre proiectele principale se numără proiectarea unui sens giratoriu pe DN1, achiziția unui autocar, amenajarea unei zone de promenadă pe malul râului Cibin și introducerea rețelelor electrice și cablurilor prin subteran. 

În domeniul sportiv se are în vedere construirea unor tribune, înlocuirea gazonului la baza sportivă și înființarea unui club sportiv.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Îmbunătățirea serviciilor comunitare

Pentru a sprijini locuitorii, bugetul include o dezvoltare a spațiilor destinate cabinetelor medicale din Cristian, dar și angajarea a doi asistenți medicali comunitari care vor deservi nevoile localnicilor.

Primăria pregătește studii de fezabilitate pentru diverse proiecte, cu scopul de a atrage fonduri europene și de stat, care să sprijine modernizarea comunei.

„Trebuie să previzionăm dezvoltarea Cristianului așa cum am gândit-o și în strategia de dezvoltare a comunei. Având în vedere că numărul locuitorilor o să treacă de 10 mii în câțiva ani, vreau să fim pregătiți cu cât mai multe studii de fezabilitate în proiectele comunei Cristian pe care să le depunem, spre finanțări nerambursabile, la momentul în care se vor lansa proiectele de finanațare”, a precizat Claudiu-Gheorghe Pâșu-primarul comunei Cristian.

Acesta a mai adăugat la finalul ședinței: „Mă bazez pe colaborarea cu primarul municipiului Sibiu, a Consiliului Județean  și a celorlalte insituții, în vederea implementării proiectelor propuse pentru acest an”.

 

Foto: Răzvan NEGRU

Autor
26 martie 2025 la 13:28

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Ovidiu BOICA
acum 55 minute
”Călăreții roșii” au câștigat amicalul cu liderul Ligii a IV-a, FC Inter
Echipa din Șelimbăr s-a impus, vineri, la Cisnădie, pe Stadionul ”Măgura”, cu 5-1 în fața ocupantei primului loc...
Actualitate
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 2 ore
Doar o jumătate de cadou pentru Măldărășanu la împlinirea a 50 de ani. FC Hermannstadt a remizat la Ovidiu, cu Farul
Echipa sibiană a terminat la egalitate, sâmbătă, pe terenul Farului, ratând posibilitatea de a reveni pe primul loc...
Actualitate
5 min de citit
acum 20 ore
Video: Vinerea mare la biserica de pe Mihai Viteazu
Trecerea pe sub Sfântul Epitaf la slujba Prohodului din Vinerea Mare, biserica cu hramurile Înălţarea Domnului şi Sfântul...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 22 ore
Anunț important din partea Muzeului ASTRA privind accesul la Slujba de Înviere
Credincioșii care doresc să participe la Slujba de Înviere de la Biserica din Bezded, din cadrul Muzeului ASTRA...
Actualitate
1 min de citit