Articol
Șansele extrem de mici de a prinde unul din primele două locuri, la finalul sezonului, pentru a putea disputa barajele pentru promovarea în Liga 2 țin acum mai degrabă de domeniul fantasticului, în ceea ce-i privește pe medieșeni. Aceștia au debutat în play-off cu un eșec la Bistrița-Năsăud și diferențele față de primele două clasate sunt acum și mai mari. Practic, au mai rămas în joc 24 de puncte, iar Mediașul e acum la 16 puncte în urma Unirii lui Alex Pelici și la 19 de liderul Gloria.
Jocul de pe stadionul care-i poartă numele regretatului Jean Pădureanu a început cât se poate de prost pentru echipa lui Alex Curtean. Sergiu Gurei a reluat în propria poartă mingea centrală de Valentin Alexandru din flancul drept (2).
Zece minute mai târziu, în urma unei lovituri libere d epe stânga, Alexandru Buziuc – fostul atacant al Gazului – a realuat în plasa porții apărare de Fabio Blaga, din apropiere (12), stabilid scorul primei reprize.
Răzvan Greu a înscris și el împotriva fostei echipe, în minutul 58, reducând din diferență.
Bistrițenii au refăcut însă ecartul de două goluri prin același Buziuc, care a reușit astfel ”dubla” cu o lovitură de cap de la 12-13 metri (66).
Rezultatul final l-a stabilit Octavian Ursu, care a fructificat cu un șut din marginea careului de 6 metri în urma unei pătrunderi în flancul stâng (79).
Eforturile medieșenilor de a scoate măcar un punct au fost sortite eșecului, mai aproape de un nou gol fiind gazdele, acestea fiind cât pe ce să profite de o ieșire greșită pe o centrare în cros de la 40 de metri, lateral stânga, în cros, a portarului Blaga, apoi în prelungiri goal-keeper-ul Mediașului a reținut de la prima bară mingea reluată din apropiere de Tavares.
Antrenorul Alex Curtean a folosit la Bistrița-Năsăud următoarea formulă de echipă: Fabio Blaga – Sergiu Gurei (Edmond Lenghel 46), Cristian Avram, Ionuț Nadolu, Dorin Todoran (Gabriel Țala 75) – Alin Dohotariu, Răzvan Greu – Octavian Ursu, Raul Orlandea (Andrei Bîrsan 65), Cătălin Tineiu (Cristian Banea 75) – Lucian Noian (Cristi Pajco 65).
ACS Mediaș rămâne pe locul 4 în clasamentul Seriei 7 și, în etapa viitoare, va primi vizita celor de la CS Universitar Alba Iulia.