Ce facem în weekend: vizităm expoziții, mergem la teatru, la meci sau plecăm în drumeții

Acasa >

Articol

Ne așteaptă un weekend special, dedicat femeii. Și cum vremea se anunță deosebit de caldă pentru această perioadă, sibienii pot petrece orele libere ale sfârșitului de săptămână vizitând expoziții, mergând la concert, în drumeții, la teatru sau luând la pas, în plimbare, străzile încărcate de istorie ale burgului. Microbiștii sunt așteptați pe stadion, la meciul dintre FC Hermannstadt și Rapid.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Astfel, „Păstrând natura vie. Metode de conservare” este expoziția pe care sibienii sunt așteptați să o vadă la Muzeul de Istorie Naturală. Aceasta le propune o incursiune prin colecțiile muzeului pentru a observa tehnicile utilizate la conservarea specimenelor de istorie naturală, precum taxidermie, metoda conservării în mediu lichid, mumifiere, prepararea fosilelor, a nevertebratelor, a oaselor, a materialului vegetal și a colecțiilor microscopice.

Palatul Brukenthal le oferă sibienilor incunabulul „Platon, Opera latina a Marsilio Ficino. Veneția, Bernardinus de Choris, Simon de Luere, Andreas Torresanus, 1491”. Marsilio Ficino (1433-1499), filosof, lingvist și teolog italian a fost unul dintre cei mai importanți reprezentați ai Renașterii florentine și ai neoplatonismului. De numele lui se leagă prima traducere și editare a scrierilor integrale ale lui Platon în 1484. Textul este înfrumusețat cu multe inițiale ornate manual cu cerneală roșie.

„Expoziția Tonitza” va fi deschisă la Galeria de Artă Națională din cadrul Muzeului Național Brukenthal, vineri, 7 martie, ora 10:00. În cadrul acesteia va fi expusă şi pictura "Maternitate", realizată în perioada 1927-1929 de Nicolae Tonitza.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

„Povestea Magdalenei” este expoziția dedicată Magdalenei Rădulescu la Muzeul de Artă Contemporană. Ea va avea vernisajul vineri 7 martie, la ora 14:00. Cu acest prilej, iubitorii de artă și nu numai sunt invitați să descopere universul artistic al Magdalenei Rădulescu, una dintre cele mai distinctive figuri ale artei românești. Sâmbătă, 8 martie, toate doamnele și domnișoarele au acces gratuit la muzeu.

Filarmonica de Stat are pregătit un recital de Ziua Femeii, sâmbătă, 8 martie, la ora 19.00, la Sala Thalia. Ansamblul de percuție Wooden Echoes Ensemble aduce în fața sibienilor un proiect unic ce explorează percuția temperată, marimba și vibrafonul, cu lucrări care îmbină influențe latino și jazz. În cadrul concertului ansamblul va interpreta Astor Piazzola – "Libertango"; Emmanuel Sejourne – "Calienta"; Florian Poser – "Capriccio"; Gene Koshinski – "Song and Dance"; Emmanuel Sejourne – Concert pentru 4 marimbe "Gotan".

Nu lipsesc drumețiile pe care Anii Drumeției le organizează în acest weekend. Astfel, duminică, 9 martie, se vor organiza o drumeție de dificultate medie, pentru femei în Țara Șurilor de Lemn și o surpriză pe Valea Lotrioarei, ghid Nicoleta Ocneriu; o drumeție de nivel mediu, pe cărările păstorilor din Tilișca cu degustare de bulz, ghid Florin Ionescu; o drumeție ușoară de observare a păsărilor care iernează în aria protejată Eleșteele de la Mândra, ghid Mihai Proca; o tură dedicată micilor montaniarzi pe poteci mai puțin umblate în jurul Păltinișului, ghid Radu Zaharie. Sâmbătă 15 martie, sibienii pot merge într-o drumeție de nivel ușor, în familie: vestitorii primăverii, la Gura Rîului, ghid Teodora Bobeș.

Teatrul „Gong” a pregătit, pentru weekend, Atelierul de Comunicare prin Artă – „Pentru mama”, programat sâmbătă, 8 martie, la orele 10:00 și 12:00, pentru copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani. Într-o zi de sărbătoare dedicată celei mai dragi ființe – mama, copiii vor simți puterea lucrurilor făcute cu mânuțele lor. În cadrul atelierului fiecare copil va crea o surpriză, o amintire de suflet, ideală pentru a aduce un zâmbet pe chipul drag al mamei.

Spectacolul recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani „Fata babei și fata moșneagului” va avea loc sâmbătă, 8 martie, de la orele 11:00 și 18:00 și duminică, 9 martie la ora 11:00. „Fata babei și fata moșneagului” este povestea ce se numără printre preferatelor copiilor, care ne învață că răbdarea și bunătatea nu rămân fără răsplată, iar în lupta dintre bine și rău, binele câștigă întotdeauna.

Tot la Teatrul „Gong”, duminică, 9 martie, la ora 19,00 sibienii sunt așteptați la concertul „Fado simfonic”. Adriana Berezovski, cvartetul "Ilia" și alți invitați se reîntorc la Sibiu cu unele melodii noi.

Maxim Belciug susține un recital extraordinar de chitară la Biblioteca ASTRA, în Sala Festivă, sâmbătă, 8 martie, de la ora 19. Cu chitara sa senzațională, artistul va transforma Ziua Femeii într-un cadou de neuitat. Partituri de virtuozitate ale creației clasice și delicate opere romantice se vor împleti fabulos cu pași de vals și tango, ritmuri de tarantelă sau bolero și cadențe vii de flamenco.

Sâmbătă, 8 martie, de la ora 20,30, pe Stadionul municipal va avea loc meciul dintre FC Hermannstadt și Rapid. Microbiștii sibieni sunt așteptați în număr cât mai mare să fie alături de echipa locală, într-un meci foarte important pentru ea.

Duminică, 9 martie, începând cu ora 11,00, la Centrul Cultural „Ion Besoiu”, cei mici sunt așteptați la un spectacol muzical cu actori, păpuși și mascote care vor spune o poveste cu tâlc – „Pinocchio”. Spectacolul este o simfonie de culoare, râsete și muzică voioasă. Copiii pot dansa și cânta alături de actorii din spectacol, iar pentru că cei mici sunt parte a scenariului, li se pun adesea întrebări și li se cere implicarea în spectacol. Opțional, cei mici au posibilitatea să se picteze pe față.

Teatrul „Radu Stanca” are pregătite pentru acest weekend, trei spectacole: „Doi pe un balansoar, vineri, 7 martie, ora 19:00. „Doi pe un balansoar” este o incitantă poveste de dragoste dintre un bărbat și o femeie.

„Felii”, sâmbătă, 8 martie, ora 17:00. O singură actriță. Șapte identități. Ofelia Popii ne oferă prin spectacolul „Felii”, o poveste despre fragilitatea și forța femeii.

„Îmi place cum miroși!”, duminică, 9 martie, ora 17:00. „Un triunghi amoros, undeva prin San Francisco anilor ’60. Comicul și romantismul creează o atmosferă plăcută și generează o stare de bine. Situațiile iau turnuri neașteptate, mereu surprinzând momente-cheie ale problemelor personajelor.

Autor
06 martie 2025 la 09:56

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Ovidiu BOICA
acum 38 minute
”Călăreții roșii” au câștigat amicalul cu liderul Ligii a IV-a, FC Inter
Echipa din Șelimbăr s-a impus, vineri, la Cisnădie, pe Stadionul ”Măgura”, cu 5-1 în fața ocupantei primului loc...
Actualitate
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 2 ore
Doar o jumătate de cadou pentru Măldărășanu la împlinirea a 50 de ani. FC Hermannstadt a remizat la Ovidiu, cu Farul
Echipa sibiană a terminat la egalitate, sâmbătă, pe terenul Farului, ratând posibilitatea de a reveni pe primul loc...
Actualitate
5 min de citit
acum 20 ore
Video: Vinerea mare la biserica de pe Mihai Viteazu
Trecerea pe sub Sfântul Epitaf la slujba Prohodului din Vinerea Mare, biserica cu hramurile Înălţarea Domnului şi Sfântul...
Actualitate
1 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 21 ore
Anunț important din partea Muzeului ASTRA privind accesul la Slujba de Înviere
Credincioșii care doresc să participe la Slujba de Înviere de la Biserica din Bezded, din cadrul Muzeului ASTRA...
Actualitate
1 min de citit