Articol
Chiar dacă sunt încă mici și doar unii dintre ei au deprins tainele cititului, copiii grupei mari – limba germană de la Grădinița cu Program Prelungit „Bucuria Copiilor” din Mediaș au dorit să marcheze și ei, așa cum s-au priceput mai bine, „Ziua Națională a Lecturii”.
Cu o zi în avans (vineri, 14 februarie) față de data normală prevăzută pentru sărbătorire, prichindeii, coordonați de profesoarele pentru învățământul primar Adriana Cristea, Maria Lațcu și Izabella Peter, au răspuns invitației lansate de Direcţia pentru Cultură din cadrul Primăriei Municipiului Mediaș și au participat la un eveniment dedicat „Zilei Naționale a Lecturii“ ce s-a desfășurat la Biblioteca Municipală „Stephan Ludwig Roth“.
Cu acest prilej, cei mari le-au citit povești și povestiri copiilor, din fondul de carte existent în cadrul bibliotecii medieșene, după care, preșcolarii au fost implicați în discuții pe tema cărților și a importanței cititului în dezvoltarea personală a fiecăruia.
Informațiile ne-au fost oferite de Anamaria Prodan, reprezentanta Direcției pentru Cultură – Primăria Municipiului Mediaș.