Articol
Zilele trecute au început înscrierile pentru cea de-a treia ediție a Triadei eMTB Xperience (13 – 15 septembrie), etapă a binecunoscutului eveniment Triada MTB, dedicat practicanților de ciclism montan din întreaga țară.
Sub motto-ul AVENTURA, organizatorii Triadei eMTB Xperience propun participanților explorarea Munților Făgăraș pe bicicletă, așa cum nu a mai făcut-o nimeni până acum. Cartierul General al acțiunii va fi la Pensiunea Brândușa – Zona Turistică Valea Avrigului.
„Același format, cu prolog și probe speciale, pe care putem spune că l-am “patentat” și îl perfecționăm în fiecare an. Bârcaciu, Suru, Apa Cumpănită, Drumul Tunurilor sunt componente deja clasice dar, ca de fiecare dată, vom veni și cu ceva nou.
Chiar dacă bicicletele sunt asistate electric, Triada eMTB Xperience nu este nici pe departe o competiție ușoară. Dimpotrivă, din punct de vedere fizic sunt 3 zile de foc, cu secțiuni unde concurenții pot fi nevoiți să împingă bicicletele, chiar și la coborâre. De asemenea, cea mai mare parte a probelor speciale se desfășoară pe trasee extrem de tehnice, unde abilitățile de control a bicicletei au un rol important. Și nu în ultimul rând, partea mecanică joacă un rol esențial, fiind necesar un bun suport tehnic pentru cele 3 zile, în care bicicleta este supusă unui stres foarte mare.
Încărcați bateriile și… J O I N T H E R I D E !”, menționează reprezentanții organizatorilor.
Cei ce doresc să se înscrie la una dintre cursele incluse în cadrul ediției din acest an a competiției trebuie să acceseze secțiunea special dedicată, pe pagina de internet triadamtb.ro.
Triada e MTB Xperience este organizată de Asociația Club Sportiv Pro Cycling Romania, condusă de sportivul avrigean Tudy Oprea.