Articol
În acest weekend nu avem cum să ne plictisim sau să stăm în casă. Evenimentele de la sfârșitul săptămânii se țin lanț, astfel că sibienii și turiștii se pot bucura de cunoscutul festival de folclor „Cântecele Munților”, pot participa la diverse activități din muzeul ASTRA, pot asculta muzică jazz și pot urmări defilări ale manechinelor de peste Prut.
Vineri, la ora 18 pe Nicolae Bălcescu -Piața Mare va avea loc „Parada portului popular”, iar de la ora 19, în Piața Mare – Spectacol folcloric Junii Sibiului și invitații lor. Vineri seara, la ora 20, putem urmări o defilare pe Aleea Celebrităților din Parcul Cetății, la Finest Fashion Fest unde vor fi puse în valoare cele mai noi colecții ale designerilor români și de peste Prut.
Sâmbătă, la Muzeul ASTRA, în zona Târgul de țară, avem Festivalul Tomatelor și al Biodiversității Horticole, tot aici vor avea loc animații culturale și spectacolele folclorice, cu ocazia fesivalului „Cântecele Munților”. De asemenea vor fi cctivități demonstrative și interactive, la „Taberele barbarilor”.
Seara, iubitorii muzicii jazz își dau întâlnire în Piața Huet, la un concert cu Răzvan Florescu Quartet care aduce în scenă un jazz modern și eclectic, într-o interpretare clasică, cu influențe subtile din muzica clasică și etnică.
Duminică seara, va avea loc un spectacol extraordinar cu Elena Gheorghe & Junii Sibiului, la ora 21, care marchează închierea festivalului de folclor „Cântecele Munților”.