Articol
Antrenorul echipei sibiene, Marius Măldărășanu, era mulțumit de felul în care i-au urmat sfaturile jucătorii săi și a afirmat,la flash-interviuri, că un rezultat de egalitate ar fi fost mai aproape de adevăr. Tehnicianul susține că echipa lui Dorinel Munteanu a speculat, pe final, singura greșeală a sibienilor.
”Am schimbat așezarea, am jucat 4-3-3 tocmai ca să blocăm zona centrală, pentru că (n.a. gălățenii) au o dinamică, cu interul care pleacă în spatele fundașului lateral și tot mută, se creează un spațiu acolo. Am interpretat bine. Am început rău meciul, în primele minute, dar pe urmă jocul s-a echilibrat. A doua repriză, una controlată (n.a. de noi) în mare, chiar dacă n-am avut ocazii multe dar, pe construcție, în ciuda terenului, băieții au avut răbdare… Bară! Am avut și noi ocazia cu Cristi Neguț la 0-0. A apărut o greșeală, atâta am făcut, o singură greșeală și ne-a costat. Ăsta este fotbalul. Le-am spus (n.a. băieților) tot timpul, ca să iei puncte aici, trebuie să-ți câștigi duelul. L-am lăsat pe atacantul lor să urce cu mingea la picior, i-am dat spațiu, a câștigat teren, după care intră pe dreptul, știm foarte bine, știau foarte bine ce trebuie făcut, dar asta e. Jocul greșeala așteaptă, ei au profitat și au câștigat, dar cred că echitabil era un rezultat de 0-0”, a spus Măldărășanu la DigiSport.
Măldărășanu a adăugat că este frustrant că, după un asemenea joc, sibienii nu se aleg cu niciun punct: ”Am avut o dinamică bună ca și mișcare, știm foarte bine că ei vin agresiv, mai ales pe minge dusă la fundașul nostru central de picior drept în partea stângă. Dar, au avut răbdare, asta a contat foarte mult (…) Toni Ivanov a făcut un joc foarte bun, la fel și Alessandro (n.a. Murgia). De aia am și făcut schimbări puține, pentru că am considerat că jocul este OK. Și mai ales pe final, ei au talie, au fost multe lovituri libere, mingi aruncate acolo și în general se schimbă foarte mult multe lucruri la fazele fixe. (…) Într-adevăr, urma să iasă Chițu, dar atunci l-am lăsat, mai ales că mi-a zis că este OK. Chiar dacă a terminat benzina, putea scoate ceva dintr-o anumită fază dar am sperat până la capăt. Este frustrant, plecăm acasă fără niciun punct”.
Măldărășanu a adăugat că lipsa de omogenitate își spune cuvântul, fiind nevoie de timp pentru a obține.
”Omogenitatea se câștigă în timp, jucătorii trebuie să se cunoască ușor-ușor, asta le-am spus. Îl știm pe Chițu, trebuie să profităm de calitățile lui. Și acum au fost câteva nesincronizări, minge jucată pe Chițu dar n-a venit nimeni la susținere… Lucrurile astea necesită timp, dar timpul n-așteaptă pe nimeni, ne trebuiesc puncte, trebuiesc rezultate pozitive. Cred că ei au arătat pozitiv la 0-0, pe terenul Galațiului, în contextul în care aveam două puncte dar mergem înainte”, a mai spus tehnicianul ”alb-roșilor”.