Echipa de robotică Gear Maniacs Junior de la Colegiul Brukenthal s-a calificat pentru etapa națională a Concursului FIRST LEGO League

Echipa de robotică Gear Maniacs Junior a Colegiului Național  Brukenthal din Sibiu a participat, în 17 februarie 2024, la Concursul FIRST Lego League Challenge, etapa regională, desfășurată la Oradea. Membrii echipei au obținut mai multe premii în baza cărora echipa s-a calificat la etapa națională, care va avea loc la Brașov în 2 martie 2024.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Concursul FIRST LEGO League introduce conceptul STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Maths) copiilor cu vârste între 4 și 16 ani, prin învățare practică, distractivă și palpitantă.

În urma parcurgerii tuturor etapelor de concurs, Gear Maniacs Junior a fost desemnată de juriu drept cea mai bună echipă, și care are cel mai bun spirit de echipă. Totodată, proiectul de inovare creat și prezentat, respectiv aplicația Bruk ArtHub (https://arthub.brukenthal.ro/) a obținut locul al II-lea. Pe această platformă elevii de la ”Bruk” au posibilitatea să încarce materiale multimedia din sfera artelor pentru a le face cunoscute colegilor și publicului larg.

Nu în ultimul rând, membrii echipei sibiene au obținut locul a III-lea pentru proiectarea ingenioasă a unui robot, care a executat numeroase misiuni programate de elevi.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

De la începutul anului școlar 2023-2024, echipa Gear Maniacs Junior a făcut tranziția de la EV3 Classroom către MicroPython și GitHub pentru programarea și colaborarea mai eficientă în proiectele lor de robotică. Elevii au dezvoltat un algoritm de poziționare precisă a robotului pe harta de joc și au îmbunătățit mobilitatea robotului, prin implementarea unei curele și a unui design mai compact.

”A fost o experiență deosebită pentru întreaga echipă, probele parcurse fiind pline de provocări și emoții puternice, aspecte care ne-au demonstrat nouă și juriului că suntem o echipă unită și ținem cont de valori precum respectul reciproc, empatia, comunicarea. M-am bucurat din suflet pentru implicarea și dăruirea elevilor la probele susținute și pentru rezultatele bune cu care au fost răsplătiți”, a mărturisit prof. coordonator Mihaela Hadăr. „Sperăm ca și la etapa națională să ne întoarcem cu rezultate notabile”,  a afirmat prof. coordonator Anca Irimină.

Echipa Gear Maniacs Junior a fost înființată în pandemie, la inițiativa unui elev din Colegiul Brukenthal și a doamnei profesoare Delilah Florea, avându-l ca team leader pe  Alexandru Sofonea, pe atunci elev în clasa a VII-a.

Printre acțiunile publice desfășurate de Gear Maniacs Junior se numără Proiectul ROBOSCHOOLS, susținut în cadrul participării la Maratonul Internațional Sibiu 2023, proiect pe care membrii echipei l-au prezentat în mai multe școli sibiene, ”alfabetizând” astfel tehnologic alți elevi, cărora le-au dezvăluit din tainele roboticii, apelând inclusiv la spiritul ludic, prin organizarea mai multor meciuri de fotbal cu roboții în sălile de clasă.

 Custom Image

Custom Image Custom Image Custom Image

23 februarie 2024 la 08:52

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Mihai POP
acum 19 minute
Tentativă de înșelăciune în numele primarului
În după-amiaza de vineri, 25 aprilie ac, contul de WhatsApp al lui Mircea Dragomir, primarul comunei Biertan, a...
Actualitate
2 min de citit
Autor b.o.n.
acum 56 minute
Amenzi în valoare de 2.000 de lei într-o singură oră pentru parcare neregulamentară, pe Bd. M. Viteazu
Polițiștii Biroului Rutier Sibiu au monitorizat opririle neregulamentare de pe Bulevardul Mihai Viteazu, în cadrul acțiunilor specifice de...
Actualitate
1 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 3 ore
Măldărășanu: ”Cu UTA, va fi cel mai greu meci al nostru!” Din ce motive se teme tehnicianul lui Hermannstadt…
Antrenorul echipei sibiene se teme că unii dintre jucătorii săi nu vor fi complet refăcuți după semifinala din...
Actualitate
5 min de citit
Autor Dumitru CHISELIȚĂ
acum 4 ore
O plimbare pe probabil cea mai puţin circulată stradă din Sibiu: străpungerea de la Tursib
Am văzut-o deseori din autobuz sau când ne plimbam pe calea Dumbrăvii. Ne-am întrebat sau nu ce e...
Actualitate
6 min de citit