Articol
Clubul Sportiv Școlar Sibiu a fost prezent, cu un lot numeros, de 50 de sportivi, la ”Cupa Banatul”, competiție desfășurată sâmbătă, 8 noiembrie, în Bazinul Olimpic din Reșița. Evenimentul s-a bucurat de o prezență numeroasă, peste 450 de sportivi de la 12 cluburi din zona Ardealului cu vârste cuprinse între 8 și 16 ani, fiind un bun prilej de testare înaintea Campionatelor Naționale de la finalul acestui an.
Bilanțul sportivilor pregătiți de Raluca Răulea, Mirela Paulescu și Bogdan Rău a fost de 22 de medalii, dintre care 5 de aur, 9 de argint și 8 de bronz, CSȘ Sibiu clasându-se pe locul al șaselea în clasamentul general.
”Dorim sa mulțumim și pe această cale clubului și părinților pentru susținerea materială. De asemenea, Academiei Forțelor Terestre pentru punerea la dispoziție a bazei de pregătire, fără de care aceste performanțe nu ar fi putut fi realizate. A fost un concurs de verificare desfășurat înaintea Campionatelor Naționale. Pentru noi, a fost o competiție reușită, în cazul tuturor sportivilor noștri observându-se o îmbunătățire a performanțelor și asta datorită faptului că avem unde ne pregăti, iar condițiile de antrenamente sunt foarte bune”, a declarat prof. Raluca Răulea.
Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori vor avea loc la Otopeni în perioada 14-17 noiembrie.
Pe 23 și 24 noiembrie, la Reșița vor avea loc Campionatele Naționale de poliatlon, copii, 10 ani, iar în perioada 4-6 decembrie sunt programate Campionatele Naționale de poliatlon rezervate copiilor cu vârsta de 11 ani, la Bacău.
Ultima competiție, Campionatele Naționale de cadeți, se vor desfășura la Miercurea Ciuc, în perioada 13-15 decembrie.